Recept číslo 3
Tvarohové pšeno s hrozienkami
Recept číslo 2
Sladká ryža s banánom
Recept číslo 1
Tvarohová mňamka
  • Image

    Bio zelenina

  • Image

    Bio sladkosti

  • Vyskúšajte kvalitné tlakové hrnce na varenie od Tescomy.
Bio štýl

Bio zelenina


Vďaka čomu si zelenina získala priezvisko bio zelenina? Predpona BIO pochádza z gréčtiny a znamená život. Bio zelenina by teda mala obsahovať viac zdraviu prospešných látok.

Biozelenina sa líši od bežnej zeleniny, ktorú kúpite na každom rohu, predovšetkým vyšším podielom vitamínov, minerálov a vlákniny. Napríklad paradajky, ktoré sú ošetrené organickými hnojivami, obsahujú najmenej o 20% viac vitamínu C ako paradajky ošetrená chemicky. V biozelenine sa tiež nachádza viac minerálnych látok a stopových prvkov (napr. vápnik alebo horčík), viac rastlinných látok. Pre zaujímavosť biomrkva má o 12% viac beta-karoténu, ktorý zvyšuje obranyschopnosť organizmu a znižuje riziko vzniku rakoviny. Konzumácia chemicky neošetrenej zeleniny Vám zabezpečí príjem živín potrebný pre ľudský organizmus.

U biopotravín predovšetkým záleží na spôsobe ich výroby a spracovania. Bio zelenina sa pestuje bez použitia akýchkoľvek chemických postrekov a umelých hnojív. Tento spôsob pestovania nemá vplyv ani na kvalitu vypestovaného plodu, ani na životné prostredie. Naopak pestovanie plodín pomocou organických hnojív spôsobuje pomalší rast rastlín, tým rastlina obsahuje menej vody, preto má väčší obsah sišiny. Používaním organických hnojív sa tiež dosahuje lepšia a výraznejšia chuť. Takto vypestovaná zelenina má jednoznačne typickú, aromatickejšiu a osviežujúcu chuť. Ďalším dôvodom, prečo nakupovať bio zeleninu je to, že ekologické hospodárenie nijako životnému prostrediu neubližuje a ani ho nenarušuje.

Dôležitou informáciou o biopotravinách, ktorú by ste mali vedieť, je fakt, že pri ekologickom spracovaní musia byť použité iba látky schválené zákonom. Zároveň musí byť každý výrobok označený nápisom: "Produkt ekologického poľnohospodárstva".

Je len na Vás, či si zvolíte tú správnu cestu - bio je životný štýl!